Hlavní menu
Article to show on the top

© Zdeněk Trojánek, Hlubočinka, 2010 - 2012


Naše letadla Pro začátečníky Open9X Turnigy T9X

Nové předpisy pro létání s modely

Asi o tom všichni, kterých se to týká, víte. Pro jistotu připomínám: Od 30.12.2020 platí nové předpisy, regulující létání (mj.) s dálkově řízenými leteckými modely. Viz https://www.caa.cz/provoz/bezpilotni-letadla/provozovatel-bezpilotniho-systemu/.

......  Read All
Znovuzprovoznění připojení OpenTx k simulátorům přes USB ve Windows 10

Nedávno mi po aktualizaci Windows zmizely ze všech simulátorů ovladače. Při pátrání na internetu jsem našel rady jak se s tím vypořádat.

......  Read All
Ovládání Hubsan H501S s H906A

Popisy ovládání dronu H501S s vysílačem H906A. V návodu je jen část informací, některé jsou jen v diskuzích na internetu, ev. na youtube. Pokusil jsem se je sebrat do jednoho krátkého dokumentu.

......  Read All
Hobby King Slow Stick se stabilizátorem Turnigy Aerostar SRS Flight Control System

Snad ještě nikdy jsem neměl možnost pilotovat tak pomalý a stabilní RC model letadla, jako je HK Slow Stick. Letové vlastnosti má z hlediska začátečníka velmi podobné např. v naší rodině osvědčenému modelu Čemech Parastar, který je na rozdíl od Slow Sticku ale jen 3 kanálový.

......  Read All
Základní pojmy: PPM, CPPM, PWM, PCM a S.BUS

Snažím se to popisovat pokud možno jednoduše a populárně, tak mne, páni odborníci, prosím nekamenujte :).

PCM   = Pulse Code Modulation (pulsně-kódová modulace)
PPM   = Pulse Position Modulation (pulsně-polohová modulace)
PAM   = Pulse Amplitude Modulation (pulsně amplitudová modulace)
CPPM  = Combined Pulse Position Modulation (firemní označení PPM výstupu přijímačů FrSky)
PWM   = Pulse Width Modulation (pulsně-šířková modulace)
S.BUS = sběrnice pro ovládání serv, vyvinutá firmou Futaba
......  Read All
Základní pojmy: Ailerony, elevony, flaperony

Klasické letadlo má samostatné ovládací plochy pro všechny 3 osy otáčení: křidélka (angl. aileron), výškové kormidlo (angl. elevator) a směrové kormidlo (rudder). Pro změnu aerodynamického zakřivení profilu se používají nejčastěji (vztlakové) klapky (flaps).

Méně obvyklá konstrukční řešení letadel však mohou některé z těchto řídících ploch postrádat. Pak je třeba jejich funkci nějak nahradit.

......  Read All
Základní pojmy

Takový krátký glosář základních pojmů, které obvykle nikdo nevysvětluje a jsou přitom důležité.
(převzato zmého článku na Wiki OpenTX.cz)

......  Read All
Spektrum Dx6i - Stopky ovládané plynem

Nedávno si bratr koupil ke své sbírce RTF a BNF modýlků se systémem DSM2/DSMX vysílačku Spektrum Dx6i. Je to již třetí Spektrum v rodině a druhá DX6i. Vysílačka neumí hlídat čas odvozený od polohy plynu. Rrozhodl jsem se, že se vrátím do mladých let a automatický spínač časovače si ubastlím sám, včetně programu.

......  Read All
Poslední aktualizace českého manuálu OpenTx

Před časem byla vydána nová verze 2. Tato verze je zatím asi největší krok od vzniku Open9x. A také nejkontroverznější z hlediska uživatelů vysílačů Tunigy 9X a kompatibilních. Rozhodl jsem se proto vydat ještě naposled již dlouho připravený text aktualizovaného českého manuálu zaměřeného na používání FW poslední verze před OpenTx v2 na T9X, i když nepopisuje poslední verze firmware.

......  Read All
Jak jsem (málem) zničil outruner sekunďákem

Nedávno se mi podařil "husarský kousek" - při pokusu upevnit uvolněný střídavý elektromotor do již poněkud "olétaného" EPP Fénixe 80 se mi "povedlo" zalít mezeru mezi statorem a rotorem sekundovým lepidlem.

......  Read All
OpenTx - Začátečnický 4 kanál

V tomto článku si probereme základní nastavení jednoduchého 4 kanálového modelu.
Předpokládám, že vysílač je vybaven firmwarem OpenTx a ten má vhodné základní nastavení - viz článek o základním nastavení rádia:   První kroky s OpenTx - Parametry vysílače .

......  Read All
Turnigy T9X - oprava po přepólování baterie

Vždycky jsem se divil, jak může být někdo tak neopatrný a obrátit polaritu při připojování konektoru baterie k rádiu T9X. Dokud jsem jednu noc neinstaloval programátor do svého rádia a nepodařilo se mi přesunout konektor baterie o 1 pin vpravo ...

......  Read All
Návod pro Open9X

Nikde jsem nenašel rozumný návod na open9X v angličtině ani v ruštině či jiném pro mne srozumitelném (čeština, slovenština, v krajním případě polština či bulharština) jazyce. Tak jsem přeložil do angličtiny (pomocí Google) původní francouzský manuál a dopracoval jeho český překlad.

......  Read All
Open9X - Nastavení modelu (2. pokračování)

2. pokračování článku o nastavování modelu v Open9X. Obrazovka nastavení omezení výstupů - Limits.

......  Read All
Open9X - Nastavení modelu (1. pokračování)

Pokračování článku o nastavování modelu v Open9X. Rozděleno kvůli omezení použitého blogovacího systému. Probírá se zde asi nejdůležitější obrazovka nastavení - Mixer.

......  Read All
Open9X - Nastavení modelu

Do tohoto nastavení se přejde z hlavní obrazovky pomocí [RIGHT LONG]. Nastavení provedená v této části se týkají vždy jednoho konkrétního modelu a jsou vzájemně nezávislá. 

......  Read All
Open9X - Společná nastavení

Obecné nastavení, společné pro všechny modely, je v české verzi firmware Open9X poněkud slangově, ale vcelku výstižně, pojmenováno Nastavení rádia. V anglické verzi je to Radio Setup.

......  Read All
Open9X - Hlavní obrazovka

Po zapnutí vysílače se zobrazí (po ev. chvilkovém zobrazení "splash screen") hlavní obrazovka. Na ní je zobrazen výběr nejdůležitějších informací, které pilot potřebuje sledovat za letu či při předletové kontrole nebo programování. 

......  Read All
Open9X - Základní princip činnosti

Tento článek popisuje základní princip fungování firmware Open9X podle schematického obrázku návaznosti jednotlivých modulů.

......  Read All
1 2 3
Photo station